Magyar Falu Program

A világszéles Hetednapi Adventista Egyház rövid története és bemutatása

A Hetednapi Adventista Egyház 1863-ban alakult meg az Egyesült Államokban és gyökerei az 1840-es évek „Advent Ébredési” mozgalomban találhatók. Ezekben az években százezrek győződtek meg a Szentírás próféciáinak tanulmányozása nyomán arról, hogy Jézus hamar visszajön.

Ennek az elfelejtett Bibliai igazságnak az újrafelfedezése a világ több országában megvalósult, de leghangsúlyosabban Észak Amerikában jelentkezett. Jézus azonban nem jött el akkor, amikorra várták, hiszen ezek a próféciák egy másik fontos eseményre mutattak. Az 1844-es „nagy csalódás” után az adventhívők több csoportra szakadtak. Egyik csoport, miközben a Bibliát tovább tanulmányozták annak érdekében, hogy válaszokat találjanak „csalódásukra”, többek között rájöttek arra, hogy Jézus második eljövetelének a pontos idejét senki nem tudhatja, és a Szentírás szerinti nyugalomnap a szombat, a teremtés emlékünnepe. Ez a csoport a Hetednapi Adventista Egyház nevet választotta, és 1863-ban a Michigan-i Battle Creek-ben alakult meg, 125 gyülekezettel és 3500 taggal. Az egyház korai szakaszának ismertebb vezéregyénisége James és Ellen White. James White volt az, aki az egyház minden, ma is működő intézményének (kiadóhivatal, főiskola, egészségügyi intézmény) az elindítója volt, és az egyház teológiáját is nagymértékben alakította. További személyek, akik szerepet vállaltak az egyház megszervezésében és „felépítésében”: John Harvey Kellogg, aki testvérével Willel együtt a ma is ismert kukoricapehely feltalálója volt. Joseph Bates, a visszavonult hajókapitány, az egyház adminisztrációs szervezetének első vezetője, Uriah Smith, termékeny szerző és feltaláló, az egyház kiadói munkájának egyik vezéregyénisége. Az egyház 1864-ben kezdte el Észak Amerikán kívüli tevékenységét. Tíz évvel később J. N. Andrews-t Svájcba küldték, ő volt a közösség első hivatalos európai misszionáriusa. 1890-ben Oroszországban, 1894-ben Afrikában, Ghánában és Dél- Amerikában indult el az adventista misszió, majd 1896-ban Japánban. Az adventista egyháznak Magyarországon az első missziói kezdeményezése a lengyel Michael B. Czechowsky (1818 –1876) nevéhez kötődik, aki 1869-ben tevékenykedett hazánkban. Őt a német származású Louis Richard Conradi (1856 –1939), az európai adventista misszió úttörője követte, aki 1886-ban járt először Magyarországon. 1898 májusában már volt adventista Budapesten. Mivel a közösség gyorsan növekedett, az adventista világszervezet 1898-ban Magyarországra küldte Huenergardt F. János (1875 –1955) lelkészt, aki megszervezte az egyházat. Az első gyülekezet 1904 májusában alakult meg Budapesten. Az I. világháború után csak 502 tag maradt a mai Magyarország területén 17 kisebb gyülekezetben, melyből megszervezték a Magyar Misszióterületet, majd 1925. március 6. és 8. között alakult meg a Magyar Unió, mely ma is az adventista egyház központi szervezete. A jelenleg is működő szervezeti felépítés az 1958-as Uniókonferencián alakult ki.

 

Két egyházterület alkotja: a Dunamelléki és a Tiszavidéki. Egyházunk világszélesen - az ENSZ által jegyzett 237 ország közül - 216 országban van jelen napjainkban, világviszonylatban az egyik legdinamikusabban növekedő protestáns egyház, mintegy 21 millió megkeresztelt taggal. Írásban és szóban 947 nyelven és dialektusban hirdetjük a Biblia alapján üzenetünket. Az ENSZ által is elismert egészségügyi-nevelési, valamint oktatási tevékenysége az egyik legkiterjedtebb a világon a protestáns egyházak között. Több, mint 7500 oktatási, 600 egészségügyi intézményében emberek milliói kapnak lehetőséget a jobb, teljesebb élethez. Egészségügyi prevenciós programjai, dohányzásleszoktató kurzusai világszerte ismertek és elismertek. Az ADRA (Adventist Developent and Relief Agency – Adventista Fejlesztési és Segély Szervezet) a világ egyik legnagyobb, nem állami, humanitárius szervezete, mely több, mint 180 országban szervezett módon tevékenykedik, biztosítva az ott élők számára sokszor a nélkülözhetetlen életfeltételeket egy-egy természeti, politikai vagy gazdasági katasztrófa nyomán. Az ADRA hosszú távú fejlesztési programjaival az emberek életminőségén igyekszik javítani. Mint keresztény egyház, küldetésünknek tartjuk, hogy a Biblia erkölcsi tanításait másokkal is megismertessük. A Hetednapi Adventista Egyház azon protestáns felekezetek közé tartozik, amelyek egységes, az egész világot átfogó nemzetközi szervezettel és hitelvekkel rendelkeznek. Az egyház és intézményeinek tevékenysége közvetlenül kapcsolódik a Szentírás azon üzenetének megértéshez, miszerint keresztényi feladatunk nem csupán az emberek lelkével foglalkozni, hanem az embert teljes egészében, testi, lelki, szociális kapcsolataiban szemlélni, és vele törődni. Ezért hangsúlyos tanításunkban a házasság és a család tisztelete és védelme is.

További információk a Hetednapi Adventista Egyházról:

A magyarországi egyház weboldala: www.adventista.hu

A Dunamelléki Egyházterület weboldala: det.adventista.hu

Free Joomla! template by L.THEME